האם יש חיים ללא בשר?

דיאטה / אוכל בריא
מאת: סטיילר

כל מה שאתם מחפשים במנת בשר, אפשר למצוא בקלות בסוגי מזון אחרים – בטוחים כ 500 מיליון צמחונים. האם זה כך באמת?

ולמרות שבשורות הצמחונים בערך 10% מאוכלוסיית כדור הארץ, שאר 90% ממשיכים להתייחס לשיטת התזונה הזו די בזהירות. " בקר, עוף, נקניק! איך אפשר לחיות ללא בשר?! למה להגביל את עצמך? " - אומרים אוכלי הבשר.

עם חלב או בלי?

במערכת התזונה הצמחונית מדגישים כמה כיוונים:

- צמחונות קיצונית (טבעונות) - אסורים כל המוצרים, אשר באופן זה או אחר קשורים לחיות (אפילו דבש). כאשר אוכלי הגבינות אוכלים אך ורק אוכל צמחי ולא מעובד.
- צמחונות לא קיצונית - באיסור רק בשר חיות. מותר לאכול דבש, חלב ומוצריו ודגים.
- סוג נוסף של צמחונות - אכילת מזון צמחי, חלב ומוצריו.
- סוג אחרון - חוץ מהכתוב מעלה מותרים גם ביצים.

מבחינה בריאותית הצמחונות שהכי ניתנת לויכוח היא צמחונות קיצונית. אופן תזונה כזה עלול להביא לבעיות במערכת החיסונית וכמובן לשפעת ממושכת. אפשר לעבור לדיאטה צמחית ללא תופעות לוואי אך ורק בקיץ, כשיש הרבה חום ושמש.

אנחנו לא חיות

באנגליה צמחונים משלמים על ביטוח חיים הרבה פחות מאשר אלה הצורכים בשר, מכיוון שהם הרבה פחות סובלים ממחלות לב, וכמובן מפחיתים בכך את סיכון חברת הביטוח.

נחשב כי דיאטה ללא כולסטרול פי שניים מפחיתה את האפשרות להופעת מחלות הלב וכלי הדם. אמנם הכולסטרול חשוב ביותר ובריא (הוא מזיק רק בכמויות גדולות). וחלק גדול ממנו הזה הגוף מייצר בעצמו. על פי מספר נתונים, בתנאים שבהם הכולסטרול לא מגיע עם המזון לגוף, תתכן פגיעה בתהליך המסובך הזה.

נתון אחר: בנאדם בכלל לא מסוגל לעכל באופן מלא את הבשר. אצל חיות טורפות, הבשר שנאכל על ידן יוצא מהגוף מהר יותר, מבלי שהוא הספיק להתחיל להירקב ומבלי להספיק להוציא רעלים: המעיים של אותן החיות קצרים יותר מאשר אצל חיות צמחוניות ואצלנו, בני האדם. חוץ מזה, השיניים שלנו - ארוכים וחדים בחלקם, בחלקם האחר קצרים ולא מחודדים - יותר נתונים ללעיסה של מזון צמחי מאשר ללעיסת בשר.

אמנם אין הוכחות מדעיות לכך שבנאדם לא זקוק לבשר. בשרשרת האבולוציה המורכבת, אנחנו ככל הנראה תופסים מקום באמצע, בין החיות הטורפות לאלו הצמחוניות.

האם זה קל להיות צמחוני?

לבשלנית צמחונית יש לא מעט דאגות. הרבה יותר פשוט לקנות נקניקיות או שניצלים בשריים מאשר להמציא מתכונים מגוונים מירקות. רק תזונה מגוונת יכולה להשלים את המחסור בויטמינים. סלטים, ירקות מאודים, מאכלים משעועית ופטריות - כל אלה תצטרכי לבשל יום יום. אמנם איזה הרגל בריא!

דרך אגב, להפוך לצמחונית במטרה לרזות - חסר תועלת. תוכלי להוריד במשקל רק בשלבים הראשונים. לאחר מכן את כמות הקלוריות בתזונה תצטרכי לחשב בדייקנות. לא סוד שיש לא מעט אנשים שמנים גם בין הצמחונים - בעיקר בזכות צריכת פחמימות מוגברת.

והמסקנה היא כזאת: לא צריך להיות מושפע ממישהו אחר, לשנות באופן קיצוני את אופן התזונה ולעבור מקציצות בשר לקציצות גזר. זה עלול לא רק לא להוסיף לכם בריאות אלא אפילו להזיק לה. קשה מאוד לצמחונים לגוון את התזונה שלהם. אמנם אפשר בהחלט לחיות ללא בשר - צריך רק כוח רצון ויכולת. הרופאים לא נגד, החברה לא תעביר עליכם ביקורת, אולי להיפך, הסובבים יקנאו בנטייה כה בריאה לאורח חיים בריא. הכול תלוי רק בהחלטה האישית שלכם.

הוסיפו תגובה
תגובות לכתבה
1 מעבר לצמחונות
נדיה   3/24/2021

בניית אתרים  Eva software   כתבו לנו אודות RSS  RSS


כל הזכויות שמורות ל styler
כל התוכן המפורסם באתר הינו בבעלות הבלעדית של מקימי ועורכי האתר .
כל השימוש בתוכן של האתר מותר אך ורק באישור של בעלי האתר.