בכל מה שקשור לחיות מחמד נראה כאילו יש שתי קבוצות מרכזיות בקרב בני האדם: אלה שמוכנים להחזיקן בבית ואלה שפשוט לא רוצים לשמוע על זה. מה שאנשי הקבוצה השנייה אינם יודעים, היא העבודה כי בעלי חיים או חיות מחמד יכולות לעשות נפלאות עם הילדים שלהם.
איך בדיוק תורמות חיות מחמד או חיות בכלל להתפתחותו של הילד?

ראשית, כדאי לדעת כי עצם אימוצם של כלב או חתול לחיק המשפחה, מוסיף אנרגיה חדשה לבית. הולכת להיות כאן התנסות של טיפול משותף בבעל חיים, תחום אחריות נוסף בו הילד גם לוקח חלק וחוויה משותפת של ההורים עם הילדים.

אצל תינוקות, תרומת החיה היא משמעותית, כיון שהיא מהווה עוד מוקד גרייה חושי שגורם לילד לזוז יותר, להתבונן, לגעת, לזחול ובהמשך ללכת. הכלב הוא כמו חבר ושותף בחוויות מסוימות. נגיד שאימא נפרדת לשלום בדלת. כשהילד לבד זו חוויה לא נעימה, אבל עם כלב יש שותף, מישהו מוכר בסביבה הטבעית מה שעושה את הסיפור קל יותר.

כשהילד בגיל שנתיים וקצת יותר, חיית המחמד שלו בהחלט יכולה לעשות מספר דברים שלא חלמתם עליהם, כמו גמילה מטיטולים, הייתם מאמינים ? למשל, אם צופה בכלב מצליח להתאפק ולא לעשות את צרכיו מתי שבא לו, אלא ממתין לטיול, או החתול שהולך לארגז החול, הוא יכול לסגל התנהגויות חיוביות וללכת לשירותים.

כשהילד יוצא לחקור את העולם, אין טבעי יותר מהשותפים הולכי על ארבע. הוא רואה מה החתול עושה, איך הוא מתבונן בזוחלים או חיות קטנות, הוא מתבונן, חוקר, מחקה וגם חוקר את החתול עצמו. כיוון שבגילאים הללו עדיין לא מפותח רגש האמפתיה אצל הילד, ייתכן שהוא יכאיב לחיה בטעות, לכן צריך להציב לו גבולות וללמד אותו איך לא מכאיבים. כך הוא לומד מהחיה או מהיחס אליה איך להיות אמפאתי. קל יותר לפתח אמפתיה כלפי חיות.

התבוננות באימא חתולה המטפלת במסירות בגוריה, מעוררת אצל הילד רגשות של חום ואהבה והוא לוקח איתו תמונות אלה שנים רבות קדימה.
עמודים:
<<
>>
הוסיפו תגובה
תגובות לכתבה
1 חיות מחמד
שימחה בן-חיים   11/26/2009

בניית אתרים  Eva software   כתבו לנו אודות RSS  RSS


כל הזכויות שמורות ל styler
כל התוכן המפורסם באתר הינו בבעלות הבלעדית של מקימי ועורכי האתר .
כל השימוש בתוכן של האתר מותר אך ורק באישור של בעלי האתר.