איך לחנך ילדים מאושרים

ילדים / ילדים והורים
מאת:

התפוח לא נופל רחוק מהעץ"... האם יש טעם להמשיך את רשימת הביטויים הארוכה, המדברת על עובדה שכולם כבר מזמן יודעים: עתיד הילד מתחיל במשפחה מאז לידתו. אנו מציעים לחשוב על טעויות ההורים. אפשר להגיד שאת גורלו של הילד אנחנו קובעים הרבה לפני תכנונו. כיוון שהוא לבטח ירש את המודלים שלפיהם פעם בנו משפחה ואת החיים שלהם הוריו ואלה שבתת מודע הוא מאמת בחייו ובמשפחתו. ואין מה לעשות עם זה.

כולנו באיזשהו שלב מהווים העתקים של הורינו, החלומות שלא התגשמו, מטרות וטעויות אשר הם לצערנו לא יכלו למנוע בחיים ותלו עלינו, כמו משקולות. ואנחנו נאלצים עכשיו לצעוד בחיים עם המשקל הזה, שלא נותן לנו לעלות למעלה ולחיות חיים משלנו.

החינוך או חוסר החינוך נשאר עם האדם בין אם הוא רוצה בכך לבין אם לא. ואנחנו מעבירים אותו הלאה לילדינו, כדי שהם ישתמשו בו וימשיכו אותו לדור הבא. באותן המילים, באותם המצבים שראינו אצל ההורים.

בעצם זה לא רע כי טמון בהם הניסיון בחינוך האדם שצריך ללמוד לחיות בחברה ולהיכנע לחוקיה.

אם מדובר בכללים וחוקים בין אנושיים, אפילו מומלץ לזכור אותם ולעקוב אחריהם. למען ביטחונם של הילדים וביטחונו העצמי.

אבל ישנם חלקיקים כמעט בלתי נראים לעין, אשר באיזשהו אופן בלתי מוסבר להיפך מרצונינו הטוב, מגדלים מילדינו אגואיסטים, מנוולים ואפילו פושעים. והעניין פה לא במנהגים ובמודלים. העניין בהשקעה האישית של ההורים בחינוך ילדיהם.

מה הכוונה "אישית"? הכל מאוד פשוט. בעדו מהווה לילד דוגמא ראשונית, ההורה מבלי לרצות בכך מעביר לו מידע על החיוביות והשליליות שבו.אם הוא קמצן למשל, הילד לבטח לא יהיה נדבן. אם רע לב, גם הילד לא יהיה טוב לב. ובגלל שקווי האופי האישיים שלנו ניתנים לתיקון, כולנו יכולים למנוע את ההשפעה השלילית על ילדינו, אם ננסה לשנות את עצמנו.

זה הכי נראה ביחסים בין האימא לילד. כי היא מהווה את האדם החשוב והראשון שאיתו הילוד נכנס ליחסים ודרכה מועברים לו כל קווי האופי העיקריים. התנהגות לא נכונה של האם יכולה לגרום לבעיות פסיכולוגיות מסוכנות מאוד אצל הילד.

למשל אימא מאוד קשה, אשר כפי שנראה מנסה להשיג מהילד כניעות והקשבה מגדלת ממנו עבד, אשר מקפצת הכאב הפנימית שלו עלולה לעוף ולגרום למכת מוות לסובבים בבומראנג של כאב שהוא ספג. האם משפילה אותו כל כך, לא נותנת לו לפתח כישרונות שהילד גדל חסר אונים. בעתיד ילד כזה מחזיר לכל הסובבים על אהבה שהוא לא קיבל מאימו.

רוצח סידרתי ידוע צ'יקטילו, חונך על ידי אימא נוקשה, היה שקט ורגיש בתור ילד. כשמשהו לא הסתדר לו הוא בכה, לא תקשר כמעט עם אנשים והיה ביישן. היה, תארו לעצמכם אבא ובעל אוהב. ויחד עם זאת רצח ועינה 55 בני אדם.

רגיש באותו האופן היה גם אדולף היטלר הקטן, אשר לקח 50 מיליון חיי אדם. אדולף אהב את אימו והיה לו קשה להשלים עם מותה. אהבתה העיוורת כנראה פיתחה בו את הצורות הקיצוניות של האגואיזם אשר הפכו לבסוף לטרגדיית מיליונים.

יש אמהות שמוכנות לקחת הכול על עצמן, הן כל כך משתדלות לגרום לילדיהן נורמות נכונות ששוכחות על הטעם הטוב. הן מאוד קיצוניות, או לא מרשות שום דבר ומקבילות בכל, או מרשות הכל. לפעמים אפשר לראות אימא למופת, המכינה במקום בנה או ביתה את שיעורי הבית והמונעת מילדה כל צעד עצמאי.

היא לעולם לא תצליח לחיות במקומו את החיים. היא תצטרך רק לצפות איך הילד שלה לא מצליח להתמודד עם קשיים ונכנס למצבים נוראיים. והכול תודות לאימו "טובת הלב".

למצוא את האמצע המושלם, המאפשר ללא הגזמה להביע את דאגת ההורים, אהבה ושאיפה לגדל מהילד בנאדם אמיתי - זו מטרה די קשה. אבל בשביל הורים אוהבים באמת אין שום דבר בלתי אפשרי. פשוט צריך שיהיו מספר תכונות הכרחיות בחינוך בן או בת, אשר בלעדיהן הילד צופה לאי הצלחה מוחלטת: אהבה וכבוד לילד, סובלנות, אמונה בעתיד טוב של הילד. והכי חשוב צריך ללמוד לאהוב את הילדים באהבה מתונה שאין בה מקום לשקר. הרי הילד והנפש העדינה שלו תופס את הזיופים בתקשורת שלנו באופן כל כך מדויק, עליו אנחנו לעתים לא חושבים, בעודנו מתפלאים למה תינוק המרגיש אותנו, את הדאגה, את חוסר הביטחון שלנו, פתאום מתחיל לבכות.

כשנהיה רגועים, כשנלמד להביט על חיינו בצורה הגיונית - ילדינו בתת המודע יעשו את אותו הדבר ללא שיחות חינוכיות ממושכות וניסויים חינוכיים שאנחנו עושים עליהם לעתים.

כולנו רוצים שילדינו יגדלו מאושרים

אבל יתכן שלא כולם מבינים שיש קודם כל להיות מאושר בעצמך!

להתחיל מעצמך!

הרי להורים מאושרים גדלים ילדים מאושרים. כמו מילדותם הם מקבלים את ויטמין האהבה וההצלחה המגן עליהם מפני מכשולים בחיים.

את אותו האפקט אבל עם סימן הפוך ניתן להשיג אם מתלוננים תמיד. לבכות ולעבור את החיים בעצב ולקלל את השמיים והגורל אשר מנע מכם הצלחה בחיים. אפשר לחפש אשמים ולהכין רשימה ארוכה של תלונות לכולם כולל הולך רגל מקרי. להורים כאלה גדלים ילדים עצובים. לפעמים זה מתבטא בתוקפנות ובהרגלים מגונים ואי עמידות בפני החיים.

לא כל אימא הרואה עד כמה בחוסר מזל נבנים חייו האישיים של הילד, מוכנה להודות שהיא זו שאשמה בצרותיו. היא מנסה למצוא סיבות בהשפעות לא נכונות ובסביבה רעה. אבל הוא לא מאושר לא בגלל זה. ולא בגלל שהוא לא הקשיב לעצותיה אלא בגלל שהוא חוזר במדויק על גורלה שבתוכו היו גירושים ובדידות, משבר מוחלט בקריירה והישרדות עצובה בתוך סביבה של ימים אפורים ללא טעם ומטרה.

לפסיכולוגים ידוע היטב שכמעט כל גבר מחפש באשתו תכונות הדומות לאלה של אימו. אבל אם למשל האם הייתה קרה והקדישה מעט זמן לבנה, הוא עלול להתחתן עם אישה עם אופי דומה וקשר כזה לא יהיה מוצלח וארוך. יותר מהשאר, בבחירת אישה טועים גברים אשר חונכו על ידי אמהות חד הוריות (הגירושים בנישואיהם מכילים כ 60%).

להתחתן שוב בדרך כלל, הגברים לא ממהרים. אם הילד חונך במשפחה שלמה, עוד יותר טוב עם אחות קרובה לגילו (קצת גדולה יותר או קצת קטנה יותר), אז קרוב לוודאי, אומרים המדענים, הוא יהיה מאושר בנישואיו. לגברים כאלה אחוז הגירושים מהווה רק 20%. דרך אגב, גברים ששומרים על יחסים טובים עם אחיותיהם לא רק מתגרשים ב 2.5 פעמים פחות, אלא פי שלוש עושים פחות עבירות ופחות פי חמש נכנסים לבית סוהר.

בריא לכל אם לזכור זאת ולהשתדל, כל עוד לא מאוחר ללמוד בעצמה להיות מאושרת. להיות בעצמה אישיות. לרכוש טעם קיום. לקחת אחריות על עצמה ועל ילדיה. ואז ישתפר האופי של ילדה וגורלו המר!

הוסיפו תגובה
תגובות לכתבה
1 פסיכולוגיה בגרוש
יפית   8/31/2008

בניית אתרים  Eva software   כתבו לנו אודות RSS  RSS


כל הזכויות שמורות ל styler
כל התוכן המפורסם באתר הינו בבעלות הבלעדית של מקימי ועורכי האתר .
כל השימוש בתוכן של האתר מותר אך ורק באישור של בעלי האתר.