אקנה: טיפוח עור הפנים

יופי / עור
מאת: מילי כרמון

קשה להיות מאושרת, מוצלחת ובטוחה בעצמך, כשהעור לא זוהר מרוב בריאות, או במילה אחרת "בעייתי". אומנם, כשאנחנו נתקלות באבחנה "פצעי אקנה", אין שום סיבה להתייאש: בזמן נתון טכנולוגיית היופי מציעה המון תכשירים למלחמה בפצעים. סטיילר מחפש שיטות ריפוי וטיפול באקנה.

על פי הסטטיסטיקה' רוב האנשים חושבים שהפגם הכי לא נעים של המראה החיצוני, שמפריע לתקשורת בין בני האדם - פצעים על הפנים.

האם יש טעם להגיד שהופעתם הופכת את החיים של הבנאדם למלחמה מתמדת לעור נקי? אנשים צעירים, במיוחד נשים, מקבלים קשה את העובדה שיש להם מחלת עור ולעתים מסכימים לכל סוג של טיפול.

וכאן מתברר שהמדע אינו כל יכול, ותרופה שתבטיח את היעלמות הפצעים עדיין לא נמצאה.

מה האסון הזה?

אקנהבתרגום מלטינית, אקנה (ACNE) - עיוות. זה סוג של פצעים - מחלת עור, שהורסת את תאי השומן: באופן תקין תוכן תאי השומן עולה בתעלות לשכבה העליונה של העור ויוצא דרך הנקבוביות.

במחלה, חלק מהתאים שנקראים מיקרו אקנה, סותמים את היציאה מהתעלה.

זה הופך את החיידקים מסוג PROPIONIBACTERIUM ACNES לפעילים וכך נוצר מצב של דלקת, סתימה וכתוצאה מכך נוצרים פצעים - פתוחים (ראש שחור) וסגורים (ראש לבן).

יש לציין שהבקטריות PROPIONIBACTERIUM ACNES עצמן ובקטריות אחרות לא גורמות למחלת עור אצל רוב האנשים - הן נחשבות לנציגות של סביבה נורמאלית של העור. את השפעתם השלילית הם מבטאים רק בתנאי של סתימת פוליקולה והיפראקטיביות של בלוטות השומן.

מדוע זה קורה?

את השאלה הזאת שאלו עוד היוונים בימי הביניים, אבל סיבה מדויקת של התנהגות מוזרה של התאים עדיין לא נמצאה. אמנם ישנם גורמים אשר ללא השפעתם הופעת האקנה לא מתרחשת. אלה:

- תורשה
- נטייה הורמונאלית
- הפרעות במערכת החיסון

המיפים הכי נפוצים

בזמן מלחמת האדם בפצעים השנואים הופיעו המון מיפים כיצד לרפא ולהתגונן בפני המחלה.
בפורומים באינטרנט אנחנו נתקלים במתכונים הכי אקזוטיים למניעת הפצעים, אבל יש גם את הנפוצים ביותר, למשל:

זה אחד המיפים הנפוצים ביותר, המבוסס על מעקבים: המחלה השכיחה מתחילה בגיל צעיר מגיל 13 עד גיל 20, מה שקשור להורמונים בגוף.

אמנם אף אחד לא יכול להבטיח שפצעי האקנה נעלמים בגיל מבוגר יותר.

"למרות הדעה הנפוצה, פצעים - זו לא מחלה שאפשר לעבור אותה מבחינת גיל - אומר הקוסמטיקאי המפורסם, כותב ספרים על קוסמטיקה נלסון לי נוביק. - יותר מזה, יש כאלה שהפצעים מתחילים להופיע אצלם לאחר הבגרות המינית. 95% ממטופלי הם אנשים מבוגרים".

אמנם המיף הזה מבוסס על עובדות מדעיות - הרופאים כבר לא מתלבטים שהסיבה לקלקול בפעילות בלוטות השומן היא יתר הורמונים גבריים - אנדרוגנים.

מיף 2: המתח אשם בכל

נכון שהרבה אנשים מציינים ההתדרדרות במחלה על רקע של מתחים. אבל אם אין לך נטייה לפצעים ואף פעם לא היה לך אותם, המתח עצמו לא יגרום להם להופיע.

מיף 3: זה קורה בגלל מזון מסוים

אקנה לא יתקוף אותך בגלל שאת אוהבת שוקולד, מטוגנים או צ'יפס. אי שמירה על דיאטה מאוזנת לא תגרום להופעת הפצעים.

אמנם אלה שכבר נלחמים על ניקיון עורם, צריכים לוותר על מזון שמן, חריף מדי, מתוק ואלכוהול.

מיף 4: כדאי להתחיל בחיי מין - והמחלה תיסוג

הבסיס למיף הזה, ככל הנראה כמו גם במיף הראשון - שינויים הורמונאליים אכן עלולים להיות גורמים למחלה, אבל לנסות להינצל מהפצעים על ידי סקס - נאיבי לגמרי.לדעה זו אין שום בסיס רפואי.

מיף 5: פצעים מופיעים אצל אנשים לא נקיים

זהו המיף היחידי שהוא אשליה מוחלטת. על פי מעקב הקוסמטיקאים, בדיוק דעה זו גורמת לחשק אצל בעלי האקנה תמיד וללא סיבה, להלחם בחיידקים, אבק, לעקוב אחר ניקיון הפנים באופן אובססיבי.

כל מומחה מכיר מקרים כשהמטופלים שטפו וניקו את פניהם עד 10-15 פעמים ביום, כשהם השתמשו בחומרים על בסיס אלכוהול וניסו ללא הצלחה "לקלף" את הפצעים מהפנים.

"שפשוף העור, שימוש בסבון, מגבות בד ומברשות בניסיון חסר טעם "לייבש" או "לנקות" את הפצעים מביא רק לייבוש ונזק אבל ההנחות השקריות נכנסו כל כך לעומק למוחם של בני האדם, שהם מוכנים לוותר על הריפוי, מאשר להניח להרגל המגונה להזיק לעור" - כותבת דוקטור נוביק.

אקנהמיף 6: קרני השמש יכולים לרפא אקנה

בתקופת הקיץ מצב העור אצל הרבה אנשים באמת משתפר. זה קורה בגלל שקרני השמש באמת מייבשים את העור, והשיזוף עושה את כל הפגמים לנראים פחות לעין.

אבל לא ניתן להשיג ריפוי מוחלט בעזרת השמש.

מיף 7: ניקיון הפנים - מקור ההבראה

הקוסמטיקאים באמת ממליצים לנקות את הפנים באופן קבוע, אבל לא יותר מדי ולא באופן עצמאי!

בתנאי בית עדיף לא לעשות שום מניפולציה, אפילו אם את רוצה בזה מאוד. הרי לעור פנייך מגיע שייתנו לו את הטיפול אצל רופא מנוסה, נכון?

המשך:  אקנה- להפטר לתמיד

 

הוסיפו תגובה
תגובות לכתבה
בניית אתרים  Eva software   כתבו לנו אודות RSS  RSS


כל הזכויות שמורות ל styler
כל התוכן המפורסם באתר הינו בבעלות הבלעדית של מקימי ועורכי האתר .
כל השימוש בתוכן של האתר מותר אך ורק באישור של בעלי האתר.