עצבנות, כאבים, מתח... האם זה תסמין הקדם ווסתי?!

בריאות / מחזור
מאת:

רבות מאיתנו כל חודש, בערך באותו פרק הזמן, מרגישות את עצמן פשוט נורא. העולם נדמה אפור ואויב, ועל ההרגשה הפנימית אין מה לדבר בכלל... אומרים שברגעים כאלה, גברות מקסימות הופכות למכשפות. הדמות הזאת מעבירה בהצלחה את מצבה של האישה לפני קבלת המחזור החודשי. ואת אי הנעימויות שאחרי התקופה הזאת המומחים מגדירים כתסמין הקדם ווסתי.

מה הסיבה לתסמין הקדם ווסתי?

הסימפטומים של התסמין הקדם ווסתי מופיעים כ 10-12 ימים לפני המחזור הקרוב. אם בערב הכל איתך היה בסדר, ובבוקר פתאום השיער תלוי ללא חיים, הופיעו פצעים על הפנים, אם הראש מסתובב, כואבים השדיים והרגליים, בחילות, תהיי בטוחה - את בכניסה למחזור החודשי. הסימפטומים הלא נעימים האלה נעלמים מיד אחרי קבלת הווסת או במהלך הימים הראשונים. קשה במיוחד, התסמין הקדם ווסתי עובר אצל נשים שמבוגרות מגיל 35.

הרבה מומחים רואים את סיבת התופעה הזאת בחוסר ויסות אסטרוגן ופרוגסטרון. במצב רגיל ההורמונים האלו "עובדים" בקשר אחד, ובתקופה שלפני המחזור הורמון אחד יוצא יותר והשני פחות, ומחוסר הפרופורציות האלו סובל הגוף. נשים שהאסטרוגן יוצא אצלן בכמויות גדולות יותר, בזמן המחזור הופכות לעצבניות, מתוחות ואפילו אגרסיביות. ואלה שהפרוגסטרון גדל אצלן מרגישות עייפות מתמדת.

מספר מומחים אומרים שביום ה22 של המחזור החודשי כמות הפרוגסטרון בדם של הנשים ב 25 פעמים גבוה יותר מהרגיל מה שגורם לתחושות הכאב, עלייה במשקל ועיכוב הנוזלים בגוף. חוץ מזה, פרוגסטרון גורם לעליית הטמפרטורה, שינה לא טובה, עצבנות, שינויי מצב רוח ודיכאון.

חוץ מאי הנעימות ותחושת הכאב, אוסף הסימפטומים הנפשיים נראה לרופאים כל כך חשוב שבשנת 1994 הארגון הפסיכיאטרי בארה"ב החליט להכניס את התסמין הקדם ווסתי לרשימת מחלות דיכאוניות.

האם יש לך נטייה לתסמין הקדם ווסתי?

לאימות האבחון האישה צריכה לחוות לפחות חמישה מהסימפטומים המפורטים מטה:

        1. מצב רוח דיכאוני , תחושה של חסרת אונים וחוסר ביטחון עצמי.
        2. דאגה, לחץ.
        3. שינויי מצב רוח (עצב פתאומי, דמעות).
        4. מתח, יריבות.
        5. חוסר רצון לעשות שום דבר.
        6. חוסר ריכוז.
        7. עייפות וחולשה.
        8. שינויים בתיאבון: אכילת יתר או משיכה למזון מסוים.
        9. עצבנות יתר, חוסר שליטה עצמית.
        10. נדודי שינה או רצון לישון תמיד.
        11. סימפטומים פיזיים: נפיחות או כאב בשדיים, כאבי ראש, כאבי פרקים או שרירים, עליה במשקל.

איך מרפאים את זה?

בזמן האחרון הרופאים בודקים אפשרויות טיפול לתסמין הקדם ווסתי, הכולל בתוכו קבלת תרופות, הורמונים, ויטמינים A,E, סידן וגם דיאטה מיוחדת והתעמלות רפואית.

בנפרד יש להגיד על הדיאטה. היא גם תופסת מקום חשוב בטיפול נגד התסמין הקדם ווסתי. האישה צריכה לצרוך מזון שמכיל כמות מספקת של תאית, לא להגזים עם חלבונים ומשקאות שמכילים קפאין. יש להקדיש זמן למאמצים פיזיים, במיוחד לשחייה והליכה.

מה אפשר לעשות ללא המלצת רופא?

שבוע לפני המחזור תפחיתי באכילת מלח עד 3 גרם ליום - הוא מכיל נוזלים וכמות גדולה שלו בגוף מהווה לבעיית הסימפטומים של התסמין הקדם ווסתי, כמו רגישות בחזה, עליה במשקל (עד 2.5 ק"ג), עיניים נפוחות. תופעה מסוכנת נוספת היא הצטברות הנוזלים ברקמות המוח, מה שגורם לשינויים נוראיים במצב הרוח.

תעבירי יותר זמן במיטה: תקראי משהו, תחלמי על משהו.

תרשי לעצמך להתפנק מעט. למשל אם את בדיאטה, תרשי לעצמך לאכול משהו שאת מאוד רוצה - פעם בחודש אפשר לחצות את הגבולות וטוב לעשות זאת בימי המחזור.

ויטמינים, חומרים מינראליים, צמחים שיש מספיק בחנויות מקלים על התסמין.

תמנעי מאלכוהול! כוס אחת של יין לפני המחזור מהווה שלוש כוסות בימים רגילים. האלכוהול גורם להרעת הרגשות ומחשבות שליליות, כך גם עם קפאין.

תשללו מאכלים חריפים, שומניים ומתוקים. סוכרים פשוטים שמכילים סוכריות, דברי מאפה, שתייה מתוקה וגלידה, גורמים לעליית האינסולין וזה גוררם לתגובה הפוכה - ירידת הסוכר בדם. הרבה דיאטניות בטוחות שיתר סוכר וקפאין הורסים בגוף את ויטמין B והוא נותן לנו כוח להימנע מעייפות. לכן, אל תגזימי עם שוקולד שהחשק אליו אצל הרבה נשים גדל בתקופה שלפני המחזור.

תפחיתי בשתיית נוזלים לפחות חמישה ימים לפני המחזור.

תחזיקי את עצמך בידיים. למה כל העולם צריך לדעת שעוד מעט תקבלי מחזור?

דיאטה, שינה, טיולים באוויר צח, יקלו על מצבך בימים אלו. באביב קל יותר לעשות זאת. לפי מחקרים שנעשו כמעט למחצית הנשים הסימפטומים של התסמין הקדם ווסתי מתחזקים דווקא בימים הקצרים והחשוכים. בהופעת השמש תתרפאי באור, בשביל זה מספיק כל יום לשבת כמה דקות מתחת לקרני השמש.

הוסיפו תגובה
תגובות לכתבה
1 כאב בחזה ופטמות רגישות
אפי   10/11/2010

2 לאפי
שמרית   10/11/2010

בניית אתרים  Eva software   כתבו לנו אודות RSS  RSS


כל הזכויות שמורות ל styler
כל התוכן המפורסם באתר הינו בבעלות הבלעדית של מקימי ועורכי האתר .
כל השימוש בתוכן של האתר מותר אך ורק באישור של בעלי האתר.