כאבי מחזור – מה לעשות?

בריאות / מחזור
מאת: מילי כרמון

כאבים מתונים במהלך המחזור החודשי מסתמנים אצל 60-70% מנשים בגילאים 14-45. 10% מהנשים סובלות מכאבים עזים, המשפיעים באופן משמעותי על המצב הבריאותי הכללי וכושר העבודה.

כאבים קבועים בכל חודש, הציפייה להם משפיעה באופן שלילי על ההרגשה הכללית, תחום רגשי ופסיכולוגי של אישה, הורסים יחסים משפחתיים. אבל לא כדאי לחשוב כי כאבים בזמן המחזור לא ניתן למונע. ברוב המקרים מכאבים ספסטיים, אפילו החזקים ביניהם, אפשר להפטר. אין שיטה אוניברסאלית, המאפשרת להוריד לגמרי את תסמין הכאב, אמנם כל אישה יכולה למצוא את השיטה שאולי לא תחסל לגמרי את הכאב, אך תפחית אותו משמעותית. אם שום דבר לא עוזר לך - אולי פשוט לא חיפשת טוב? או שלא נקטת בכל האמצעים?

לנשים מסוימות עוזרות אמבטיות חמות ומעט אלכוהול, הנחת שקיות עם קרח על הבטן ועם מים חמים על הרגליים. אחרות שותות 8-10 כוסות מים ביום, עוברות לדיאטה עם כמות נמוכה של שומן וסוכר, כמות נמוכה של אלכוהול ונמנעות לגמרי מקפאין. על דיאטה כזאת ממליצים הרופאים למניעת כאבי מחזור.

מומלץ לשתות תה צמחים כמו ציפורן חתול, נענע או פטל. ניתן לשתות את התה בכל כמות, והשפעת התה אפקטיבית ביותר, אם שותים בלגימות קטנות כשהתה חם. אמבטיות חמות וקרות הן שיטה אפקטיבית במיוחד לשלילת תהליכי קרישת דם בעורקים באזור האגן וחידוש פונקצית השחלות, חצוצרות ורחם. יש לעשות אמבטיות כאלה בבוקר ובערב. חוץ מזה, יש לשמור על סדר יום עבודה ומנוחה, להימנע ממאמצים פיזיים ונפשיים ולהימנע ממגע מיני במהלך המחזור החודשי.

כמובן שהרעיון להיכנס למיטה, לחבק בקבוק עם מים חמים ולרחם על עצמך הינו מפתה מאוד, אך בכל זאת תשתדלי לעשות לפחות אחד מהתרגילים המוצעים לעיל, אם לא את כלום. מאוד ייתכן שזה יעזור לך.

1. תשכבי על הגב בזווית ישרה לקיר, תקרבי כמה שיותר את האגן לקיר. תתמכי בקיר בכפות רגלייך כך שהן יעמדו באופן יציב, והברכיים יהיו מכופפות מעט. תישארי במצב כזה במשך 5 דקות.

2. תתרחקי מהקיר, תקרבי רגל אחת כמה שיותר קרוב אל הסנטר, ותשאירי את הרגל השנייה על הרצפה. תחזיקי את הרגל בעזרת הידיים במשך 2 דקות, ואז תחליפי רגל ותעשי את אותו הדבר.

3. תעמדי בתנוחה כשאת נתמכת על הברכיים והמרפקים, כדי שהראש יהיה בין הידיים. תעמדי כך במשך 2 דקות. זה בריא במיוחד לאלו שחוות כאבים אחרי אקט מיני ולפני מחזור.

4. תנוחת "קוברה". זו תנוחה מיוגה. תתחילי לרדת עם הפנים למטה לרצפה, ואז תרימי לאט את הראש והחזה מבלי להיעזר בידיים. לאחר מכן, בעזרת הידיים תמשיכי להרים את החזה עד שתרגישי כאב בגב, ותרחיקי את הראש לאחור כמה שיותר, כשאת מביטה למעלה. תשאפי כשאת מתרוממת ותנשפי כשאת יורדת לרצפה. תעשי את כל זה לאט. תנוחי ותחזרי עוד פעם אחת על התרגיל (לא יותר!).

5. תנוחה "קשת". זו תנוחה מיוגה, שבה את שוכבת עם הפנים למטה ומרימה ברכיים מכופפות ומחזיקה את כפות הרגליים בידיים. בתחילת התרגיל תשאפי ובסופו תנשפי. אם את גמישה מספיק, את יכולה להתגלגל קדימה ואחורה, כשאת שוכבת על הבטן בתנוחת "קשת", ותחזיקי את האוויר.

ללא כל ספק, קודם כל יש להשתמש בשיטות שלא כוללות תרופות אשר נמנו עד כה, ורק במקרה של חוסר אפקט לאחר ייעוץ עם רופא יש להשתמש בתרופות. להפחתת כאבי מחזור משתמשים בתרופות למניעת כאב (אופטלגין, אדוויל, אדקס). תחושת הכאב בדרך כלל מופחתת משמעותית או נעלמת אצל נשים שמשתמות בגלולות למניעת היריון.

השיטות שנמנו לעיל צריכות לעזור לך להתמודד עם כאב בזמן המחזור. לא כדאי לשכוח שאם גבר האוהב אותך יכין לך תה צמחים חם, אפקט השיטה יגדל משמעותית.

תגיות: כאבי מחזור,בריאות,בריאות אישה,מחזור,יחסים,תה ירוק

 

הוסיפו תגובה
תגובות לכתבה
בניית אתרים  Eva software   כתבו לנו אודות RSS  RSS


כל הזכויות שמורות ל styler
כל התוכן המפורסם באתר הינו בבעלות הבלעדית של מקימי ועורכי האתר .
כל השימוש בתוכן של האתר מותר אך ורק באישור של בעלי האתר.